HW-09-17-G-D-270-104
detaildesc
HW-09-17-G-D-270-104
Samtec Inc.
Product No:
HW-09-17-G-D-270-104
Manufacturer:
Samtec Inc.
Description:
CONN HDR 18POS 0.1 STACK T/H
User Guide
Mfr Samtec Inc.
Color Black
Pitch 0.100" (2.54mm)
Series Flex Stack, HW
Package Bulk
Row Spacing 0.100" (2.54mm)
Termination Solder
Length - Tail 0.104" (2.642mm)
Mounting Type Through Hole
Number of Rows 2
Product Status Active
Base Product Number HW-09-17
Number of Positions 18
Length - Overall Pin 0.480" (12.192mm)
Length - Stack Height 0.270" (6.858mm)
Length - Post (Mating) 0.106" (2.692mm)