HW-02-11-L-S-480-055
detaildesc
HW-02-11-L-S-480-055
Samtec Inc.
Product No:
HW-02-11-L-S-480-055
Description:
CONN HDR 2POS 0.1 STACK T/H
Color Black
Pitch 0.100" (2.54mm)
Series Flex Stack, HW
Package Bulk
Row Spacing -
Termination Solder
Length - Tail 0.055" (1.400mm)
Mounting Type Through Hole
Number of Rows 1
Product Status Active
Base Product Number HW-02-11
Number of Positions 2
Length - Overall Pin 0.930" (23.622mm)
Length - Stack Height 0.480" (12.192mm)
Length - Post (Mating) 0.395" (10.033mm)