HTSW-110-14-G-D
detaildesc
HTSW-110-14-G-D
Samtec Inc.
Product No:
HTSW-110-14-G-D
Manufacturer:
Samtec Inc.
Package:
Manufacturer Standard Lead Time:
6 Weeks
Datasheet:
pdf
Description:
CONN HEADER VERT 20POS 2.54MM
Update Time: 2024-07-19 18:04:22
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Series HTSW
Package Bag
Features -
Shrouding Unshrouded
Termination Solder
Number of Rows 2
Pitch - Mating 0.100" (2.54mm)
Insulation Color Natural
Insulation Height 0.100" (2.54mm)
Ingress Protection -
Base Product Number HTSW-110
Insulation Material Liquid Crystal Polymer (LCP)
Number of Positions 20
Row Spacing - Mating 0.100" (2.54mm)
Contact Finish - Post Gold
Contact Length - Post 0.110" (2.79mm)
Current Rating (Amps) Varies by Wire Gauge
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Mated Stacking Heights -
Overall Contact Length 0.530" (13.46mm)
Contact Finish - Mating Gold
Contact Length - Mating 0.320" (8.13mm)