HTSW-109-18-T-D
detaildesc
HTSW-109-18-T-D
Samtec Inc.
Product No:
HTSW-109-18-T-D
Description:
CONN HEADER VERT 18POS 2.54MM
Series HTSW
Package Bulk
Features -
Shrouding Unshrouded
Termination Solder
Number of Rows 2
Pitch - Mating 0.100" (2.54mm)
Insulation Color Natural
Insulation Height 0.100" (2.54mm)
Ingress Protection -
Base Product Number HTSW-109
Insulation Material Liquid Crystal Polymer (LCP)
Number of Positions 18
Row Spacing - Mating 0.100" (2.54mm)
Contact Finish - Post Tin
Contact Length - Post 0.110" (2.79mm)
Current Rating (Amps) Varies by Wire Gauge
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Mated Stacking Heights -
Overall Contact Length 0.930" (23.62mm)
Contact Finish - Mating Tin
Contact Length - Mating 0.720" (18.29mm)