Home / Headers, Male Pins / HTSW-108-23-G-D-LL
HTSW-108-23-G-D-LL
detaildesc
HTSW-108-23-G-D-LL
Samtec Inc.
Product No:
HTSW-108-23-G-D-LL
Description:
CONN HEADER VERT 16POS 2.54MM
Series HTSW
Package Bulk
Features -
Shrouding Unshrouded
Termination Kinked Pin, Solder
Number of Rows 2
Pitch - Mating 0.100" (2.54mm)
Insulation Color Natural
Insulation Height 0.100" (2.54mm)
Ingress Protection -
Base Product Number HTSW-108
Insulation Material Liquid Crystal Polymer (LCP)
Number of Positions 16
Row Spacing - Mating 0.100" (2.54mm)
Contact Finish - Post Gold
Contact Length - Post 0.115" (2.92mm)
Current Rating (Amps) Varies by Wire Gauge
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Mated Stacking Heights -
Overall Contact Length 0.445" (11.30mm)
Contact Finish - Mating Gold
Contact Length - Mating 0.230" (5.84mm)