Home / Headers, Male Pins / HTSW-108-16-G-D-RA
HTSW-108-16-G-D-RA
detaildesc
HTSW-108-16-G-D-RA
Samtec Inc.
Product No:
HTSW-108-16-G-D-RA
Manufacturer:
Samtec Inc.
Package:
Manufacturer Standard Lead Time:
6 Weeks
Datasheet:
Description:
CONN HEADER R/A 16POS 2.54MM
Update Time: 2024-07-19 18:04:21
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Mfr Samtec Inc.
Style Board to Board or Cable
Series HTSW
Package Bulk
Features -
Shrouding Unshrouded
Termination Solder
Applications -
Contact Type Male Pin
Contact Shape Square
Mounting Type Through Hole, Right Angle
Connector Type Header
Fastening Type Push-Pull
Number of Rows 2
Pitch - Mating 0.100" (2.54mm)
Product Status Active
Voltage Rating -
Contact Material Phosphor Bronze
Insulation Color Natural
Insulation Height 0.240" (6.10mm)
Ingress Protection -
Base Product Number HTSW-108
Insulation Material Liquid Crystal Polymer (LCP)
Number of Positions 16
Row Spacing - Mating 0.100" (2.54mm)
Contact Finish - Post Gold
Contact Length - Post 0.200" (5.08mm)
Current Rating (Amps) Varies by Wire Gauge
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Mated Stacking Heights -
Overall Contact Length -
Contact Finish - Mating Gold
Contact Length - Mating 0.320" (8.13mm)