Home / Ceramic Capacitors / GJM0225C1C220JB01L
GJM0225C1C220JB01L
detaildesc
GJM0225C1C220JB01L
Murata Electronics
Product No:
GJM0225C1C220JB01L
Manufacturer:
Murata Electronics
Description:
CAP CER 22PF 16V NP0 01005
User Guide
Mfr Murata Electronics
Series GJM
Package Tape & Reel (TR)
Ratings -
Features High Q, Low Loss
Tolerance ±5%
Lead Style -
Capacitance 22 pF
Applications RF, Microwave, High Frequency
Lead Spacing -
Mounting Type Surface Mount, MLCC
Package / Case 01005 (0402 Metric)
Product Status Active
Thickness (Max) 0.009" (0.22mm)
Voltage - Rated 16V
Size / Dimension 0.016" L x 0.008" W (0.40mm x 0.20mm)
Base Product Number GJM0225C1C
Height - Seated (Max) -
Operating Temperature -55°C ~ 125°C