Home / Ceramic Capacitors / GCQ1555C1H7R4DB01D
GCQ1555C1H7R4DB01D
detaildesc
GCQ1555C1H7R4DB01D
Murata Electronics
Product No:
GCQ1555C1H7R4DB01D
Description:
CAP CER 7.4PF 50V C0G/NP0 0402
Features -
Tolerance ±0.5pF
Lead Style -
Capacitance 7.4 pF
Product Status Active
Thickness (Max) 0.022" (0.55mm)
Voltage - Rated 50V
Size / Dimension 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Base Product Number GCQ1555C1H
Height - Seated (Max) -
Operating Temperature -55°C ~ 125°C