Home / Ceramic Capacitors / GCQ1555C1H5R0WB01D
GCQ1555C1H5R0WB01D
detaildesc
GCQ1555C1H5R0WB01D
Murata Electronics
Product No:
GCQ1555C1H5R0WB01D
Manufacturer:
Murata Electronics
Description:
CAP CER 5PF 50V C0G/NP0 0402
User Guide
Mfr Murata Electronics
Series GCQ
Package Tape & Reel (TR)
Ratings AEC-Q200
Features -
Tolerance ±0.05pF
Lead Style -
Capacitance 5 pF
Applications RF, Microwave, High Frequency, Automotive
Failure Rate -
Lead Spacing -
Mounting Type Surface Mount, MLCC
Package / Case 0402 (1005 Metric)
Product Status Active
Thickness (Max) 0.022" (0.55mm)
Voltage - Rated 50V
Size / Dimension 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Base Product Number GCQ1555C1H
Height - Seated (Max) -
Operating Temperature -55°C ~ 125°C