Home / Ceramic Capacitors / GCM55Q7U3A562JX01L
GCM55Q7U3A562JX01L
detaildesc
GCM55Q7U3A562JX01L
Murata Electronics
Product No:
GCM55Q7U3A562JX01L
Description:
CAP CER 5600PF 1KV U2J 2220
Features -
Tolerance ±5%
Lead Style -
Capacitance 5600 pF
Product Status Active
Thickness (Max) 0.059" (1.50mm)
Voltage - Rated 1000V (1kV)
Size / Dimension 0.224" L x 0.197" W (5.70mm x 5.00mm)
Base Product Number GCM55Q7U3A
Height - Seated (Max) -
Operating Temperature -55°C ~ 125°C