Home / Ceramic Capacitors / GCM55D7U2J473JX01L
GCM55D7U2J473JX01L
detaildesc
GCM55D7U2J473JX01L
Murata Electronics
Product No:
GCM55D7U2J473JX01L
Manufacturer:
Murata Electronics
Description:
CAP CER 0.047UF 630V U2J 2220
User Guide
Mfr Murata Electronics
Series GCM
Package Tape & Reel (TR)
Ratings AEC-Q200
Features -
Tolerance ±5%
Lead Style -
Capacitance 0.047 µF
Applications Automotive
Failure Rate -
Lead Spacing -
Mounting Type Surface Mount, MLCC
Package / Case 2220 (5750 Metric)
Product Status Active
Thickness (Max) 0.089" (2.25mm)
Voltage - Rated 630V
Size / Dimension 0.224" L x 0.197" W (5.70mm x 5.00mm)
Base Product Number GCM55D7U2J
Height - Seated (Max) -
Operating Temperature -55°C ~ 125°C