Home / Ceramic Capacitors / GCM32DR71E475MA55L
GCM32DR71E475MA55L
detaildesc
GCM32DR71E475MA55L
Murata Electronics
Product No:
GCM32DR71E475MA55L
Description:
CAP CER 4.7UF 25V X7R 1210
Features -
Tolerance ±20%
Lead Style -
Capacitance 4.7 µF
Package / Case 1210 (3225 Metric)
Product Status Not For New Designs
Thickness (Max) 0.089" (2.25mm)
Voltage - Rated 25V
Size / Dimension 0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Base Product Number GCM32DR71E
Height - Seated (Max) -
Operating Temperature -55°C ~ 125°C