Home / Ceramic Capacitors / GCM31MR71H154MA37L
GCM31MR71H154MA37L
detaildesc
GCM31MR71H154MA37L
Murata Electronics
Product No:
GCM31MR71H154MA37L
Description:
CAP CER 0.15UF 50V X7R 1206
Features -
Tolerance ±20%
Lead Style -
Capacitance 0.15 µF
Package / Case 1206 (3216 Metric)
Product Status Not For New Designs
Thickness (Max) 0.049" (1.25mm)
Voltage - Rated 50V
Size / Dimension 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Base Product Number GCM31MR71H
Height - Seated (Max) -
Operating Temperature -55°C ~ 125°C