Home / Ceramic Capacitors / GCM31ML81C225MA54K
GCM31ML81C225MA54K
detaildesc
GCM31ML81C225MA54K
Murata Electronics
Product No:
GCM31ML81C225MA54K
Manufacturer:
Murata Electronics
Description:
CAP CER 2.2UF 16V X8L 1206
User Guide
Mfr Murata Electronics
Series GCM
Package Tape & Reel (TR)
Ratings AEC-Q200
Features -
Tolerance ±20%
Lead Style -
Capacitance 2.2 µF
Applications Automotive
Failure Rate -
Lead Spacing -
Mounting Type Surface Mount, MLCC
Package / Case 1206 (3216 Metric)
Product Status Active
Thickness (Max) 0.049" (1.25mm)
Voltage - Rated 16V
Size / Dimension 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Base Product Number GCM31ML81C
Height - Seated (Max) -
Operating Temperature -55°C ~ 150°C