Home / Ceramic Capacitors / GCM31CR71H155JA55L
GCM31CR71H155JA55L
detaildesc
GCM31CR71H155JA55L
Murata Electronics
Product No:
GCM31CR71H155JA55L
Description:
CAP CER 1.5UF 50V X7R 1206
Features -
Tolerance ±5%
Lead Style -
Capacitance 1.5 µF
Package / Case 1206 (3216 Metric)
Product Status Active
Thickness (Max) 0.075" (1.90mm)
Voltage - Rated 50V
Size / Dimension 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Base Product Number GCM31CR71H
Height - Seated (Max) -
Operating Temperature -55°C ~ 125°C