Home / Ceramic Capacitors / GCM3195G1H103GA16D
GCM3195G1H103GA16D
detaildesc
GCM3195G1H103GA16D
Murata Electronics
Product No:
GCM3195G1H103GA16D
Manufacturer:
Murata Electronics
Description:
CAP CER 10000PF 50V X8G 1206
User Guide
Mfr Murata Electronics
Series GCM
Package Tape & Reel (TR)
Ratings AEC-Q200
Features -
Tolerance ±2%
Lead Style -
Capacitance 10000 pF
Applications Automotive
Failure Rate -
Lead Spacing -
Mounting Type Surface Mount, MLCC
Package / Case 1206 (3216 Metric)
Product Status Active
Thickness (Max) 0.037" (0.95mm)
Voltage - Rated 50V
Size / Dimension 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Base Product Number GCM3195G1H
Height - Seated (Max) -
Operating Temperature -55°C ~ 150°C