Home / Ceramic Capacitors / GCM21BR7YA105MA55L
GCM21BR7YA105MA55L
detaildesc
GCM21BR7YA105MA55L
Murata Electronics
Product No:
GCM21BR7YA105MA55L
Description:
CAP CER 1UF 35V X7R 0805
Features -
Tolerance ±20%
Lead Style -
Capacitance 1 µF
Product Status Active
Thickness (Max) 0.057" (1.45mm)
Voltage - Rated 35V
Size / Dimension 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Base Product Number GCM21BR7YA
Height - Seated (Max) -
Operating Temperature -55°C ~ 125°C