Home / Ceramic Capacitors / GCM21BR72A273KA37L
GCM21BR72A273KA37L
detaildesc
GCM21BR72A273KA37L
Murata Electronics
Product No:
GCM21BR72A273KA37L
Description:
CAP CER 0.027UF 100V X7R 0805
Features -
Tolerance ±10%
Lead Style -
Capacitance 0.027 µF
Package / Case 0805 (2012 Metric)
Product Status Active
Thickness (Max) 0.057" (1.45mm)
Voltage - Rated 100V
Size / Dimension 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Base Product Number GCM21BR72A
Height - Seated (Max) -
Operating Temperature -55°C ~ 125°C