Home / Ceramic Capacitors / GCM21BR72A223JA37K
GCM21BR72A223JA37K
detaildesc
GCM21BR72A223JA37K
Murata Electronics
Product No:
GCM21BR72A223JA37K
Description:
CAP CER 0.022UF 100V X7R 0805
Features -
Tolerance ±5%
Lead Style -
Capacitance 0.022 µF
Package / Case 0805 (2012 Metric)
Product Status Not For New Designs
Thickness (Max) 0.057" (1.45mm)
Voltage - Rated 100V
Size / Dimension 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Base Product Number GCM21BR72A
Height - Seated (Max) -
Operating Temperature -55°C ~ 125°C