Home / Ceramic Capacitors / GCM21B5C2E512JX01L
GCM21B5C2E512JX01L
detaildesc
GCM21B5C2E512JX01L
Murata Electronics
Product No:
GCM21B5C2E512JX01L
Description:
CAP CER 5100PF 250V C0G/NP0 0805
Features -
Tolerance ±5%
Lead Style -
Capacitance 5100 pF
Package / Case 0805 (2012 Metric)
Product Status Active
Thickness (Max) 0.057" (1.45mm)
Voltage - Rated 250V
Size / Dimension 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Base Product Number GCM21B5C2E
Height - Seated (Max) -
Operating Temperature -55°C ~ 125°C