Home / Ceramic Capacitors / GCM21A5C2J330GX01D
GCM21A5C2J330GX01D
detaildesc
GCM21A5C2J330GX01D
Murata Electronics
Product No:
GCM21A5C2J330GX01D
Manufacturer:
Murata Electronics
Description:
CAP CER 33PF 630V C0G/NP0 0805
User Guide
Mfr Murata Electronics
Series GCM
Package Tape & Reel (TR)
Ratings AEC-Q200
Features -
Tolerance ±2%
Lead Style -
Capacitance 33 pF
Applications Automotive
Failure Rate -
Lead Spacing -
Mounting Type Surface Mount, MLCC
Package / Case 0805 (2012 Metric)
Product Status Active
Thickness (Max) 0.039" (1.00mm)
Voltage - Rated 630V
Size / Dimension 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Base Product Number GCM21A5C2J
Height - Seated (Max) -
Operating Temperature -55°C ~ 125°C