Home / Ceramic Capacitors / GCM21A5C2E201JX01D
GCM21A5C2E201JX01D
detaildesc
GCM21A5C2E201JX01D
Murata Electronics
Product No:
GCM21A5C2E201JX01D
Description:
CAP CER 200PF 250V C0G/NP0 0805
Features -
Tolerance ±5%
Lead Style -
Capacitance 200 pF
Package / Case 0805 (2012 Metric)
Product Status Active
Thickness (Max) 0.039" (1.00mm)
Voltage - Rated 250V
Size / Dimension 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Base Product Number GCM21A5C2E
Height - Seated (Max) -
Operating Temperature -55°C ~ 125°C