Home / Ceramic Capacitors / GCM2165C1H201FA16D
GCM2165C1H201FA16D
detaildesc
GCM2165C1H201FA16D
Murata Electronics
Product No:
GCM2165C1H201FA16D
Manufacturer:
Murata Electronics
Description:
CAP CER 200PF 50V C0G/NP0 0805
User Guide
Mfr Murata Electronics
Series GCM
Package Tape & Reel (TR)
Ratings AEC-Q200
Features -
Tolerance ±1%
Lead Style -
Capacitance 200 pF
Applications Automotive
Failure Rate -
Lead Spacing -
Mounting Type Surface Mount, MLCC
Package / Case 0805 (2012 Metric)
Product Status Active
Thickness (Max) 0.028" (0.70mm)
Voltage - Rated 50V
Size / Dimension 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Base Product Number GCM2165C1H
Height - Seated (Max) -
Operating Temperature -55°C ~ 125°C