Home / Ceramic Capacitors / GCM1885G1H8R5CA16D
GCM1885G1H8R5CA16D
detaildesc
GCM1885G1H8R5CA16D
Murata Electronics
Product No:
GCM1885G1H8R5CA16D
Manufacturer:
Murata Electronics
Description:
CAP CER 8.5PF 50V X8G 0603
User Guide
Mfr Murata Electronics
Series GCM
Package Tape & Reel (TR)
Ratings AEC-Q200
Features -
Tolerance ±0.25pF
Lead Style -
Capacitance 8.5 pF
Applications Automotive
Failure Rate -
Lead Spacing -
Mounting Type Surface Mount, MLCC
Package / Case 0603 (1608 Metric)
Product Status Active
Thickness (Max) 0.035" (0.90mm)
Voltage - Rated 50V
Size / Dimension 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Base Product Number GCM1885G1H
Height - Seated (Max) -
Operating Temperature -55°C ~ 150°C