Home / Ceramic Capacitors / GCM1885G1H271JA16D
GCM1885G1H271JA16D
detaildesc
GCM1885G1H271JA16D
Murata Electronics
Product No:
GCM1885G1H271JA16D
Description:
CAP CER 270PF 50V X8G 0603
Features -
Tolerance ±5%
Lead Style -
Capacitance 270 pF
Package / Case 0603 (1608 Metric)
Product Status Not For New Designs
Thickness (Max) 0.035" (0.90mm)
Voltage - Rated 50V
Size / Dimension 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Base Product Number GCM1885G1H
Height - Seated (Max) -
Operating Temperature -55°C ~ 150°C