FW-50-05-F-D-248-180-A-P
detaildesc
FW-50-05-F-D-248-180-A-P
Samtec Inc.
Product No:
FW-50-05-F-D-248-180-A-P
Description:
FLEXIBLE MICRO BOARD STACKING HE
Color Black
Pitch 0.050" (1.27mm)
Series Flex Stack, FW
Package Tube
Row Spacing 0.050" (1.27mm)
Termination Solder
Length - Tail -
Mounting Type Surface Mount
Number of Positions 100
Length - Overall Pin 0.428" (10.871mm)
Length - Stack Height 0.248" (6.300mm)
Length - Post (Mating) 0.180" (4.572mm)