FW-50-04-G-D-550-150
detaildesc
FW-50-04-G-D-550-150
Samtec Inc.
Product No:
FW-50-04-G-D-550-150
Manufacturer:
Samtec Inc.
Description:
CONN HDR 100POS 0.05 STACK T/H
User Guide
Mfr Samtec Inc.
Color Black
Pitch 0.050" (1.27mm)
Series Flex Stack, FW
Package Bulk
Row Spacing 0.050" (1.27mm)
Termination Solder
Length - Tail 0.090" (2.286mm)
Mounting Type Through Hole
Number of Rows 2
Product Status Active
Base Product Number FW-50-04
Number of Positions 100
Length - Overall Pin 0.790" (20.066mm)
Length - Stack Height 0.550" (13.970mm)
Length - Post (Mating) 0.150" (3.810mm)