FW-50-04-F-D-540-075
detaildesc
FW-50-04-F-D-540-075
Samtec Inc.
Product No:
FW-50-04-F-D-540-075
Description:
CONN HDR 100POS 0.05 STACK T/H
Color Black
Pitch 0.050" (1.27mm)
Series Flex Stack, FW
Package Bulk
Row Spacing 0.050" (1.27mm)
Termination Solder
Length - Tail 0.090" (2.286mm)
Mounting Type Through Hole
Number of Rows 2
Product Status Active
Base Product Number FW-50-04
Number of Positions 100
Length - Overall Pin 0.705" (17.907mm)
Length - Stack Height 0.540" (13.716mm)
Length - Post (Mating) 0.075" (1.905mm)