FW-50-02-G-D-350-065
detaildesc
FW-50-02-G-D-350-065
Samtec Inc.
Product No:
FW-50-02-G-D-350-065
Description:
CONN HDR 100POS 0.05 STACK T/H
Color Black
Pitch 0.050" (1.27mm)
Series Flex Stack, FW
Package Bulk
Row Spacing 0.050" (1.27mm)
Termination Solder
Length - Tail 0.075" (1.905mm)
Mounting Type Through Hole
Number of Rows 2
Product Status Active
Base Product Number FW-50-02
Number of Positions 100
Length - Overall Pin 0.490" (12.446mm)
Length - Stack Height 0.350" (8.890mm)
Length - Post (Mating) 0.065" (1.651mm)