FW-50-02-G-D-300-087
detaildesc
FW-50-02-G-D-300-087
Samtec Inc.
Product No:
FW-50-02-G-D-300-087
Manufacturer:
Samtec Inc.
Description:
FLEXIBLE MICRO BOARD STACKING HE
User Guide
Mfr Samtec Inc.
Color Black
Pitch 0.050" (1.27mm)
Series Flex Stack, FW
Package Tube
Row Spacing 0.050" (1.27mm)
Termination Solder
Length - Tail 0.075" (1.905mm)
Mounting Type Through Hole
Number of Rows 2
Product Status Active
Number of Positions 100
Length - Overall Pin 0.462" (11.735mm)
Length - Stack Height 0.300" (7.620mm)
Length - Post (Mating) 0.087" (2.210mm)