FW-50-02-G-D-295-075-ES
detaildesc
FW-50-02-G-D-295-075-ES
Samtec Inc.
Product No:
FW-50-02-G-D-295-075-ES
Description:
CONN HDR 100POS 0.05 STACK T/H
Color Black
Pitch 0.050" (1.27mm)
Series Flex Stack, FW
Package Bulk
Row Spacing 0.050" (1.27mm)
Termination Solder
Length - Tail 0.075" (1.905mm)
Number of Positions 100
Length - Overall Pin 0.445" (11.303mm)
Length - Stack Height 0.295" (7.493mm)
Length - Post (Mating) 0.075" (1.905mm)