FW-50-02-G-D-290-175
detaildesc
FW-50-02-G-D-290-175
Samtec Inc.
Product No:
FW-50-02-G-D-290-175
Description:
CONN HDR 100POS 0.05 STACK T/H
Color Black
Pitch 0.050" (1.27mm)
Series Flex Stack, FW
Package Tube
Row Spacing 0.050" (1.27mm)
Termination Solder
Length - Tail 0.075" (1.905mm)
Number of Positions 100
Length - Overall Pin 0.540" (13.716mm)
Length - Stack Height 0.290" (7.366mm)
Length - Post (Mating) 0.175" (4.445mm)