FW-50-02-F-D-290-110
detaildesc
FW-50-02-F-D-290-110
Samtec Inc.
Product No:
FW-50-02-F-D-290-110
Description:
CONN HDR 100POS 0.05 STACK T/H
Color Black
Pitch 0.050" (1.27mm)
Series Flex Stack, FW
Package Tube
Row Spacing 0.050" (1.27mm)
Termination Solder
Length - Tail 0.075" (1.905mm)
Number of Positions 100
Length - Overall Pin 0.475" (12.065mm)
Length - Stack Height 0.290" (7.366mm)
Length - Post (Mating) 0.110" (2.794mm)