FW-50-01-L-D-236-140
detaildesc
FW-50-01-L-D-236-140
Samtec Inc.
Product No:
FW-50-01-L-D-236-140
Description:
CONN HDR 100POS 0.05 STACK T/H
Color Black
Pitch 0.050" (1.27mm)
Series Flex Stack, FW
Package Bulk
Row Spacing 0.050" (1.27mm)
Termination Solder
Length - Tail 0.045" (1.143mm)
Product Status Active
Base Product Number FW-50-01
Number of Positions 100
Length - Overall Pin 0.421" (10.693mm)
Length - Stack Height 0.236" (5.994mm)
Length - Post (Mating) 0.140" (3.556mm)