FW-50-01-F-D-070-157
detaildesc
FW-50-01-F-D-070-157
Samtec Inc.
Product No:
FW-50-01-F-D-070-157
Manufacturer:
Samtec Inc.
Description:
FLEXIBLE MICRO BOARD STACKING HE
User Guide
Mfr Samtec Inc.
Color Black
Pitch 0.050" (1.27mm)
Series Flex Stack, FW
Package Tube
Row Spacing 0.050" (1.27mm)
Termination Solder
Length - Tail 0.045" (1.143mm)
Mounting Type Through Hole
Number of Rows 2
Product Status Active
Number of Positions 100
Length - Overall Pin 0.272" (6.909mm)
Length - Stack Height 0.070" (1.778mm)
Length - Post (Mating) 0.157" (3.988mm)