FW-49-03-G-D-250-075
detaildesc
FW-49-03-G-D-250-075
Samtec Inc.
Product No:
FW-49-03-G-D-250-075
Manufacturer:
Samtec Inc.
Description:
CONN HDR 98POS 0.05 STACK SMD
User Guide
Mfr Samtec Inc.
Color Black
Pitch 0.050" (1.27mm)
Series Flex Stack, FW
Package Bulk
Row Spacing 0.050" (1.27mm)
Termination Solder
Length - Tail -
Mounting Type Surface Mount
Number of Rows 2
Product Status Active
Base Product Number FW-49-03
Number of Positions 98
Length - Overall Pin 0.325" (8.255mm)
Length - Stack Height 0.250" (6.350mm)
Length - Post (Mating) 0.075" (1.905mm)