FW-48-05-F-D-294-150
detaildesc
FW-48-05-F-D-294-150
Samtec Inc.
Product No:
FW-48-05-F-D-294-150
Description:
CONN HDR 96POS 0.05 STACK SMD
Color Black
Pitch 0.050" (1.27mm)
Series Flex Stack, FW
Package Bulk
Row Spacing 0.050" (1.27mm)
Termination Solder
Length - Tail -
Mounting Type Surface Mount
Number of Rows 2
Product Status Active
Base Product Number FW-48-05
Number of Positions 96
Length - Overall Pin 0.444" (11.278mm)
Length - Stack Height 0.294" (7.468mm)
Length - Post (Mating) 0.150" (3.810mm)