FW-48-04-L-D-504-160
detaildesc
FW-48-04-L-D-504-160
Samtec Inc.
Product No:
FW-48-04-L-D-504-160
Description:
CONN HDR 96POS 0.05 STACK T/H
Color Black
Pitch 0.050" (1.27mm)
Series Flex Stack, FW
Package Bulk
Row Spacing 0.050" (1.27mm)
Termination Solder
Length - Tail 0.090" (2.286mm)
Mounting Type Through Hole
Number of Rows 2
Product Status Active
Base Product Number FW-48-04
Number of Positions 96
Length - Overall Pin 0.754" (19.152mm)
Length - Stack Height 0.504" (12.802mm)
Length - Post (Mating) 0.160" (4.064mm)