FW-48-04-L-D-350-100
detaildesc
FW-48-04-L-D-350-100
Samtec Inc.
Product No:
FW-48-04-L-D-350-100
Description:
CONN HDR 96POS 0.05 STACK T/H
Color Black
Pitch 0.050" (1.27mm)
Series Flex Stack, FW
Package Bulk
Row Spacing 0.050" (1.27mm)
Termination Solder
Length - Tail 0.090" (2.286mm)
Mounting Type Through Hole
Number of Rows 2
Product Status Active
Base Product Number FW-48-04
Number of Positions 96
Length - Overall Pin 0.540" (13.716mm)
Length - Stack Height 0.350" (8.890mm)
Length - Post (Mating) 0.100" (2.540mm)