FW-45-04-G-D-525-090
detaildesc
FW-45-04-G-D-525-090
Samtec Inc.
Product No:
FW-45-04-G-D-525-090
Description:
CONN HDR 90POS 0.05 STACK T/H
Color Black
Pitch 0.050" (1.27mm)
Series Flex Stack, FW
Package Tube
Row Spacing 0.050" (1.27mm)
Termination Solder
Length - Tail 0.090" (2.286mm)
Number of Positions 90
Length - Overall Pin 0.705" (17.907mm)
Length - Stack Height 0.525" (13.335mm)
Length - Post (Mating) 0.090" (2.286mm)