FW-44-03-L-D-235-065
detaildesc
FW-44-03-L-D-235-065
Samtec Inc.
Product No:
FW-44-03-L-D-235-065
Description:
CONN HDR 88POS 0.05 STACK SMD
Color Black
Pitch 0.050" (1.27mm)
Series Flex Stack, FW
Package Bulk
Row Spacing 0.050" (1.27mm)
Termination Solder
Length - Tail -
Mounting Type Surface Mount
Number of Rows 2
Product Status Active
Base Product Number FW-44-03
Number of Positions 88
Length - Overall Pin 0.300" (7.620mm)
Length - Stack Height 0.235" (5.969mm)
Length - Post (Mating) 0.065" (1.651mm)