FW-25-04-F-D-200-125
detaildesc
FW-25-04-F-D-200-125
Samtec Inc.
Product No:
FW-25-04-F-D-200-125
Description:
CONN HDR 50POS 0.05 STACK T/H
Color Black
Pitch 0.050" (1.27mm)
Series Flex Stack, FW
Package Bulk
Row Spacing 0.050" (1.27mm)
Termination Solder
Length - Tail 0.090" (2.286mm)
Mounting Type Through Hole
Number of Rows 2
Product Status Active
Base Product Number FW-25-04
Number of Positions 50
Length - Overall Pin 0.415" (10.541mm)
Length - Stack Height 0.200" (5.080mm)
Length - Post (Mating) 0.125" (3.175mm)