FW-25-03-F-D-275-125
detaildesc
FW-25-03-F-D-275-125
Samtec Inc.
Product No:
FW-25-03-F-D-275-125
Description:
CONN HDR 50POS 0.05 STACK SMD
Color Black
Pitch 0.050" (1.27mm)
Series Flex Stack, FW
Package Tube
Row Spacing 0.050" (1.27mm)
Termination Solder
Length - Tail -
Mounting Type Surface Mount
Number of Rows 2
Product Status Active
Base Product Number FW-25-03
Number of Positions 50
Length - Overall Pin 0.400" (10.160mm)
Length - Stack Height 0.275" (6.985mm)
Length - Post (Mating) 0.125" (3.175mm)