FW-25-02-L-D-350-100
detaildesc
FW-25-02-L-D-350-100
Samtec Inc.
Product No:
FW-25-02-L-D-350-100
Manufacturer:
Samtec Inc.
Description:
CONN HDR 50POS 0.05 STACK T/H
User Guide
Mfr Samtec Inc.
Color Black
Pitch 0.050" (1.27mm)
Series Flex Stack, FW
Package Bulk
Row Spacing 0.050" (1.27mm)
Termination Solder
Length - Tail 0.075" (1.905mm)
Mounting Type Through Hole
Number of Rows 2
Product Status Active
Base Product Number FW-25-02
Number of Positions 50
Length - Overall Pin 0.525" (13.335mm)
Length - Stack Height 0.350" (8.890mm)
Length - Post (Mating) 0.100" (2.540mm)