
Samtec Inc.
Product No:
FTS-123-04-L-D
Manufacturer:
Package:
-
Manufacturer Standard Lead Time:
6 Weeks
Datasheet:
-
Description:
CONN HEADER VERT 46POS 1.27MM
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
$8.2935
$8.2935
10
$7.46795
$74.6795
100
$6.67432
$667.432
500
$5.591966
$2795.983
1000
$4.942574
$4942.574
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
| Mfr | Samtec Inc. |
| Style | Board to Board or Cable |
| Series | FTS |
| Package | Tube |
| Features | - |
| Shrouding | Unshrouded |
| Termination | Solder |
| Applications | - |
| Contact Type | Male Pin |
| Contact Shape | Square |
| Mounting Type | Through Hole |
| Connector Type | Header, Cuttable |
| Fastening Type | Push-Pull |
| Number of Rows | 2 |
| Pitch - Mating | 0.050" (1.27mm) |
| Product Status | Active |
| Voltage Rating | - |
| Contact Material | Phosphor Bronze |
| Insulation Color | Black |
| Insulation Height | 0.034" (0.86mm) |
| Ingress Protection | - |
| Base Product Number | FTS-123 |
| Insulation Material | Liquid Crystal Polymer (LCP) |
| Number of Positions | 46 |
| Row Spacing - Mating | 0.050" (1.27mm) |
| Contact Finish - Post | Tin |
| Contact Length - Post | 0.090" (2.29mm) |
| Current Rating (Amps) | 3.4A per Contact |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C |
| Mated Stacking Heights | - |
| Overall Contact Length | 0.274" (6.96mm) |
| Contact Finish - Mating | Gold |
| Contact Length - Mating | 0.150" (3.81mm) |
| Number of Positions Loaded | All |
| Material Flammability Rating | UL94 V-0 |
| Contact Finish Thickness - Post | - |
| Contact Finish Thickness - Mating | 10.0µin (0.25µm) |