Home / Headers, Male Pins / FTE-140-01-G-DV-EP
FTE-140-01-G-DV-EP
detaildesc
FTE-140-01-G-DV-EP
Samtec Inc.
Product No:
FTE-140-01-G-DV-EP
Description:
CONN HEADER SMD 80POS 0.8MM
Series FTE
Package Tube
Features Board Guide, End Shrouds
Number of Rows 2
Pitch - Mating 0.031" (0.80mm)
Insulation Color Black
Insulation Height 0.055" (1.40mm)
Number of Positions 80
Row Spacing - Mating 0.047" (1.20mm)
Contact Finish - Post Gold
Contact Length - Post -
Current Rating (Amps) 2.7A per Contact
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Contact Finish - Mating Gold
Contact Length - Mating 0.075" (1.90mm)