FTE-140-01-G-DV
detaildesc
FTE-140-01-G-DV
Samtec Inc.
Product No:
FTE-140-01-G-DV
Manufacturer:
Samtec Inc.
Description:
CONN HEADER SMD 80POS 0.8MM
User Guide
Mfr Samtec Inc.
Style Board to Board
Series FTE
Package Bulk
Features -
Shrouding Unshrouded
Termination Solder
Applications -
Contact Type Male Pin
Contact Shape Square
Mounting Type Surface Mount
Connector Type Header
Fastening Type Push-Pull
Number of Rows 2
Pitch - Mating 0.031" (0.80mm)
Product Status Active
Voltage Rating -
Contact Material Phosphor Bronze
Insulation Color Black
Insulation Height 0.055" (1.40mm)
Ingress Protection -
Base Product Number FTE-140
Insulation Material Liquid Crystal Polymer (LCP)
Number of Positions 80
Row Spacing - Mating 0.047" (1.20mm)
Contact Finish - Post Gold
Contact Length - Post -
Current Rating (Amps) 2.7A per Contact
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Mated Stacking Heights -
Overall Contact Length -
Contact Finish - Mating Gold
Contact Length - Mating 0.075" (1.90mm)