FSH-145-04-L-RA
detaildesc
FSH-145-04-L-RA
Samtec Inc.
Product No:
FSH-145-04-L-RA
Description:
CONN HEADER R/A 90POS 1.27MM
Package Tube
Features End Shrouds
Number of Rows 2
Pitch - Mating 0.050" (1.27mm)
Insulation Color Black
Insulation Height 0.155" (3.94mm)
Number of Positions 90
Row Spacing - Mating 0.050" (1.27mm)
Contact Finish - Post Tin
Contact Length - Post 0.090" (2.29mm)
Current Rating (Amps) 2.6A per Contact
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Contact Finish - Mating Gold
Contact Length - Mating 0.145" (3.70mm)