FSH-145-04-F-RA
detaildesc
FSH-145-04-F-RA
Samtec Inc.
Product No:
FSH-145-04-F-RA
Manufacturer:
Samtec Inc.
Description:
CONN HEADER R/A 90POS 1.27MM
User Guide
Mfr Samtec Inc.
Style Board to Board
Series Tiger Eye™ FSH
Package Tube
Features End Shrouds
Shrouding Unshrouded
Termination Solder
Applications -
Contact Type Male Pin
Contact Shape Square
Mounting Type Through Hole, Right Angle
Connector Type Header
Fastening Type Push-Pull
Number of Rows 2
Pitch - Mating 0.050" (1.27mm)
Product Status Active
Voltage Rating -
Contact Material Phosphor Bronze
Insulation Color Black
Insulation Height 0.155" (3.94mm)
Ingress Protection -
Base Product Number FSH-145
Insulation Material Liquid Crystal Polymer (LCP)
Number of Positions 90
Row Spacing - Mating 0.050" (1.27mm)
Contact Finish - Post Tin
Contact Length - Post 0.090" (2.29mm)
Current Rating (Amps) 2.6A per Contact
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Mated Stacking Heights -
Overall Contact Length -
Contact Finish - Mating Gold
Contact Length - Mating 0.145" (3.70mm)