Home / Rectangular Cable Assemblies / FFSD-08-D-47.25-01-N-D02
FFSD-08-D-47.25-01-N-D02
detaildesc
FFSD-08-D-47.25-01-N-D02
Samtec Inc.
Product No:
FFSD-08-D-47.25-01-N-D02
Manufacturer:
Samtec Inc.
Description:
.050 X .050 C.L. FEMALE IDC ASSE
User Guide
Mfr Samtec Inc.
Color Gray, Ribbon
Usage -
Length 3.94' (1.20m)
Series Tiger Eye™ FFSD
Package Bulk
Features Polarizing Key, Reverse Wiring
Shielding Unshielded
Pitch - Cable 0.025" (0.64mm)
Connector Type Socket to Socket (3)
Contact Finish Gold
Number of Rows 2
Product Status Active
Cable Termination IDC
Pitch - Connector 0.050" (1.27mm)